הנרי וסוזי אורנשטיין

הרוביישוב, עיירה קטנה ושכוחת אל בגבולה הדרום מזרחי של פולין, נחשפת לאור הזרקורים הודות לאדם אחד מיוחד, ושמו הנרי אורנשטיין. הוא היה רק בן 19 כשחייו הפכו לגיהינום צרוב, כאשר הובל בזה אחר זה לחמישה מחנות ריכוז שונים, בהם המפלט היחידי היה תא הגזים.

הודות לתבונתו, חוכמתו ולגורל העיוור ששיחק לו, הוא שורד את הטירוף הנאצי. 
לרוע המזל, הוא מאבד את הוריו, גולדה ולייב אורנשטיין, את אחיו הגדול פלק ואת אחותו הקטנה והיפהפייה חנקה. יחד עם הנרי שורדים את התופת גם שני אחיו הגדולים: פרד, רופא, וסם, עורך דין.

עם סיום מלחמה העולם השנייה, נוסע הניצול לאמריקה, כדי להתחיל בחיים חדשים, אישיותו החזקה באופן יוצא דופן עושה אותו לבלתי ניתן לעצירה.


הודות ליצירתיות שלו ולכישוריו הייחודיים, הוא מצליח במהרה להיות מיליונר.

את עברו המחריד הוא לא שוכח לעולם, הוא ואשתו סוזי, אותה הוא פוגש בניו-יורק, הופכים יחד לצוות מושלם.

הזוג הייחודי ויוצא הדופן הזה מקדיש את חייו לפעולות צדקה. הם משקיעים סכום כסף נכבד כדי לצייד בניין ממשלתי ברחוב ביסליסלוקס בלב ניו-יורק, וליעד אותו לדיור מוגן למבוגרים נזקקים. על הבניין קיים שלט הנושא את שמותיהם של בני משפחתו של הנרי, אשר נרצחו בידי הנאצים. הפרויקט שנמצא בתחזוקה מתמדת, הופך מייד לאתר בעל חשיבות בעיר בניו-יורק.

הנרי וסוזי בונים בית יפהפה נוסף למבוגרים נזקקים בישראל, בקריית אונו. גם הבניין הזה נושא את שמם של הוריו של הנרי. עבור בני המזל שגרים במבנה הנפלא הזה, הנרי הוא קדוש. כל מבקר שמספר שיש לו היכרות כלשהי עם הנרי, זוכה לתגובה נרגשת ולבבית.

כאשר ארגון יוצאי הרוביישוב בישראל הציע פרויקט לבנות קיר הנצחה בשטח בו עמד לפני שנהרס בית הקברות היהודי בהרוביישוב, הנרי מיד הציע לממן את הסכום הנדרש. לולא העזרה המשמעותית שלו, הפרויקט החשוב הזה לעולם לא יכול היה לצאת אל הפועל.

הקמתה של האנדרטה בדמות קיר שמורכב משברי מצבות מבית הקברות הישן הושלמה בשנת 1997, ומאז היא זוכה בכל שנה לביקורם של קבוצות תלמידי בתי הספר מישראל.


הזוג הנרי וסוזי כדרכם בקודש, תמיד עוזרים לאינספור אנשים הנמצאים בצרה ועושים זאת בסתר ובענווה.

הנרי אורנשטיין כתב שני ספרים מרתקים הממוקמים שניהם בתקופה האפלה של מלחמת העולם השנייה. הראשון "לחיות ולספר", הוא ללא ספק יצירת מופת של ממש ונמנה על הספרים החשובים ביותר שנכתבו אי פעם בידי ניצולי שואה על חוויותיהם המצמררות במחנות הריכוז במהלך המלחמה.

הספר משאיר רושם עז על הקורא ולוקח אותו אל המחוזות האפלים של מה שנעשה מאחורי גדרות התיל שבמחנות הריכוז הנאציים. 
הספר השני הוא "אברהם: סיפור על לוחם יהודי", ספר אשר זכה בפרס הוקרה מטעם ארגון הלוחמים נגד הנאצים.

הספר מעניק לקורא הנאה כרומן הרפתקאות רצוף מתח ואירועים, הנרי אורנשטיין מתאר את קורותיו של ידידו בשדות הקרב השונים ופורש במקביל גם את הרקע ההיסטורי אשר ליווה את האירועים.

  

גם כאן מדובר ללא ספק בספר מרתק, על גילוי נאמנות ודבקות במטרה עילאיים ובלתי נתפשים של גיבורו "אברהם", לוחם יהודי עשוי ללא חת, קצין בצבא הבריטי ובהגנה, אשר חמק מהמוות פעמים רבות, אחד ממחוללי המאבק המסורים ומהלוחמים הגדולים שהיוו חלק חשוב מגרעין היווצרותה של מדינת ישראל.

אנו שרידי העם היהודי שבני משפחותינו טמונים בקברי אחים בשדותיה הירוקים של פולין, מביטים בהערצה אל הזוג הנרי וסוזי אורנשטיין שפועלים יחד ללא ליאות כדי להפוך את העולם הזה למקום אנושי, סובלני ומאושר יותר.

אין ספק שאנו בעלי השורשים של מאות בשנים של העיר הרוביישוב, חשים כבוד וגאווה בהיותנו יוצאי אותה עיר כמו הנרי אורנשטיין שבעמלו ותרומתו למען הזולת עושה להנצחת זיכרון השואה.