שלב הקמת אנדרטת האבנים האבודות

במאי 1997 יצאתי יחד עם אברהם זילברשטיין, אשר לקח על עצמו את ביצוע תוכנית ההקמה של הגל-עד. במשך 18 ימים, פיקח אברהם אישית על כל פרט ופרט, בכל שלב ושלב. הצליח לעורר יחסי אימון והערכה מצד הצוות הפולני, שעסק בביצוע הפרויקט. לבסוף קם הגל-עד על תלו, כעדות היסטורית לדורות הבאים, עדות מוחשית של חיים יהודיים במשך 500 שנים. 

תרומתו האישית של אברהם זילברשטיין לא תישכח, ואני גאה בעובדה שניתנה לי ההזדמנות להיות אתו שם בתהליך ההקמה, בחברתו של אדם ואמן דגול זה. ובסיכום, גם כמות המשתתפים שהגיעו בטקס לגילוי הגל-עד הייתה מפתיעה לטובה. 

שני אוטובוסים עם 78 משתתפים הגיעו מארץ ומהעולם, בלטו שם קבוצות גדולות ומשפחות שלמות כגון משפחת ההופמנים מארה"ב וקנדה, שמנתה 12 משתתפים, ומשפחתו של אלקנה איינהורן שמנתה 13 משתתפים. 

את הטקס לגילוי הגל-עד ערך ראש העיר מר צ'סלב פודגורסקי, יחד עם יו"ר הארגון שלנו החבר מרדכי הורביץ. הטקס התנהל ב-3 שפות, עברית פולנית ואנגלית. מן הראוי לציין שהם ניהלו אותו בצורה מכובדת ומרשימה. החוויה וההתרגשות של המשתתפים בטקס הייתה עמוקה. בראש המשלחת מישראל ומהעולם עמד חברנו מר חיים נבון יחד עם מדריכת הסיור ריקי פריהד הם הצליחו לארגן, לרכז ולהדריך קבוצה גדולה זו בנועם, בסבלנות ובכישרון רב. 

ולסיום, אם נתייחס לדיווחים המגיעים מקז'יימיז לוקביץ, מתברר, שהאתר הקדוש הזה זוכה ליחס מכובד מצד התושבים, וזאת בגלל היות האתר של מצבות בנות 500 שנים, המציינות היסטוריה עתיקת יומין של העיר, ואולי בכך נוסיף לכיבוד זכרם של יקירינו שנספו שם.